Ela-compil zrealizowała wszystkie priorytetowe założenia dlatego śmiało możemy zaliczyć rok 2019 do bardzo udanych, szczególnie w kategoriach sprzedaży, rozwoju naszego flagowego produktu GEMOS, czy zacieśniania współpracy z koncernem do którego należymy Gretsch- Unitas. Jesteśmy także dumni z rosnącej popularności naszego drugiego rozwiązania – centrali FPM+. Sterowanie urządzeniami przeciwpożarowymi za pomocą dedykowanej centrali staje się już standardem. Liczba projektów bazujących na centrali FPM+ rośnie z roku na rok. Duża satysfakcję sprawia nam to, że inwestorzy w swoich kolejnych inwestycjach postanawiają zastosować ten sam standard.
Największy sukces firmy w 2019r. to nowa odsłona GEMOS w postaci opcji MOSAIC.
Coraz częściej system GEMOS stosowany jest na obiektach o olbrzymiej powierzchni i znacznym stopniu rozproszenia. Dotychczasowe podejście do wizualizacji obiektu przestaje zdawać egzamin, ponieważ duże plany z mnóstwem informacji stają się nieczytelne. Zamiast tego często stosuje się podział planu i nawigację pomiędzy wieloma pomniejszymi jego wycinkami. To podejście jest jednak mniej przyjazne dla użytkownika w porównaniu do nowego sposobu wyświetlania planów w systemie GEMOS jakim jest MOSAIC.
MOSAIC został napisany z myślą o tym, aby pomóc wizualizować cały plan na raz, przede wszystkim wtedy, gdy jest on dużych rozmiarów. Aby to było możliwe, zamiast wyświetlać wszystko na raz, MOSAIC dynamicznie wizualizuje zawartość planu w zależności od stopnia przybliżenia, priorytetu, czy preferencji użytkownika. Zamiast konieczności wybierania i przeładowywania kolejnych planów, operator może po prostu swobodnie nawigować po jednej dużej mapie.
Największym wyzwaniem 2019r. były zmiany wewnątrz naszego koncernu Gretsch-Unitas, które zaowocowały powierzeniem nam dodatkowych wyzwań na polu R&D. Zmiany były wynikiem fuzji spółek zależnych pod szyldem G-U i związanych z nią zmian kadrowych.
W bieżącym roku skupimy się na dalszym rozwoju i ekspansji rynku. Wykorzystamy sprzyjającą nam koniunkturę i rosnącą na rynku świadomość zarządzania bezpieczeństwem w nowoczesnych budynkach.
Jednym z najpopularniejszych haseł w 2019 było Smart City – ale w kontekście długotrwałego procesu, a nie jednorocznego trendu. Wartość rynku inteligentnych urządzeń domowych regularnie rośnie i będzie rosła. W konsekwencji trend Smart City będzie bardzo powszechny.
Rysując perspektywę polskiego rynku security w 2020 r. muszę wspomnieć o szansie jaką daje analiza danych w kontekście generowania coraz większej ilości danych przez kilkanaście różnych systemów jednocześnie. Bez systemu integrującego i przeanalizowania danych nie będzie można funkcjonalnie zabezpieczyć budynków. W najbliższych latach wzrośnie popularność otwartych systemów integrujących bezpieczeństwo, a także rozwiązań, które mogą być łatwo skalowalne i umożliwiają automatyzację procesów. Przyszłość leży w integracji i rozwiązaniach klasy PSIM (Physical Security Information Systems).
Zagrożeniem z jakim teraz się mierzymy jest brak przeszkolonej kadry wśród pracowników ochrony. Nowoczesne rozwiązania takie jak GEMOS, czyli zintegrowane systemy ochrony wymagają specjalistycznych programów, umiejętności analizy sytuacji i podejmowania właściwych działań. Tu na pewno czeka nas zmiana w podejściu do szkolenia kadry (zwiększenie kwalifikacji pracowników) i dotychczasowego wizerunku pracownika ochrony.