Dziś więcej niż kiedykolwiek mówi się o mobilnych rozwiązaniach i inteligentnych sprzętach czy całych domowych systemach. Jak wpisuje się w to nasz system zarządzania budynkami (Building Management System, BMS).

Walka z zagrożeniami

Gdy specjaliści zaczynają szukać podłoża jakiejkolwiek z poważnych katastrof znanych z mediów, najczęściej szybko okazuje się, że najważniejszą lub jedną z najważniejszych przyczyn był niesprawny system BMS lub jego brak. Często problemów dałoby się uniknąć, gdyby w budynku był stały monitoring, kontrola awarii i sprawna instalacja. BMS pomaga szybko wykryć, a nawet całkowicie uniknąć zdarzeń takich jak:

  • pożary,
  • awarie instalacji,
  • ataki (włamania, terroryzm, hakerstwo),
  • uszkodzenie sprzętu,
  • nagła zmiana temperatur.

Sama obecność systemu w budynku sprawia, że do części ataków nie dochodzi. Po pierwsze, sieć stale jest monitorowana, co umożliwia efektywną konserwację. Poza tym osoba z zewnątrz obserwująca budynek i zastanawiająca się nad atakiem, w pierwszej kolejności wybierze ten, w którym nie ma takich zabezpieczeń.

Montaż może przynieść oszczędności

Przy tym nie zawsze montaż systemu BMS wiąże się z dużymi dodatkowymi wydatkami. Niekiedy odpowiednio zamontowany, inteligentny monitoring może zastąpić kilkunastu ochroniarzy, stróżów i portierów, których usługi w skali miesiąca kosztują przecież nawet kilkanaście i więcej tysięcy złotych.

W przypadku obiektów, które wynajmują przestrzenie (sklepy w systemie miesięcznym czy rocznym lub sale na pojedyncze eventy) można mówić o dodatkowym zysku. Za najem w budynku posiadającym zaawansowane i skuteczne zabezpieczenia można pobrać odpowiednio więcej niż za lokal, który nie jest do końca bezpieczny. Otwiera to też nowe możliwości związane z branżami wymagającymi szczególnej ochrony, jak jubilerska czy bankowa.

Również hotele mogą zyskać dostęp do nowego typu zamówień i gości – politycy czy gwiazdy rzadko zatrzymują się w budynku bez odpowiedniego monitoringu i ochrony. Nie trzeba nawet dodawać o oszczędnościach związanych z zapobiegnięciem kradzieży czy włamania.

Gdzie warto zamontować BMS?

Takie systemy mają również właściciele dużych posiadłości, którzy chcą mieć pewność co do bezpieczeństwa swojego dobytku czy najbliższych. Jednak przede wszystkim nadają się one do budynków czy kompleksów o szczególnym znaczeniu, jak elektrownie, szpitale i dworce. W ich przypadku kontrola awarii prądu, internetu czy wody może zapobiec poważnym problemom.

Na system BMS powinni też zdecydować się właściciele centrów handlowych czy biurowców. Dzięki temu zapewnią najemcom bezpieczeństwo i będą mogli negocjować lepsze warunki. Również w wymienionych wcześniej branżach, takich jak banki i firmy jubilerskie, odpowiedni system zabezpieczeń i monitoringu będzie nieodzowny.

Coraz więcej rządowych przedsiębiorstw zamawia system BMS z uwagi na możliwość znacznego obcięcia kosztów profesjonalnej ochrony i monitoringu budynków. To ważne szczególnie w więzieniach czy obiektach militarnych, w których bezpieczeństwo jest priorytetem.

GEMOS asv.PSIM integruje wszystkie systemy i aplikacje bezpieczeństwa, m.in.:

SSWiN – System Sygnalizacji Włamania i Napadu

SSP – System Sygnalizacji Pożaru

CCTV – Telewizja Przemysłowa

BMS – Automatyka Budynkowa

SKD – System Kontroli Dostępu

SKK – System Kontroli Klucza

SMS – System Zarządzania Bezpieczeństwem

DSO – Dźwiękowe Systemy Ostrzegawcze