Pierwsze polskie systemy zarządzania budynkiem bywały siermiężne. Dziś nawet w niewielkim obiekcie możliwy jest już montaż systemu szybkiego reagowania, monitoringu i zdalnej ochrony, które pozwalają obniżyć koszty i zapewnić bezpieczeństwo.
Obecnie systemy tego typu pozwalają na sterowanie za pomocą smartfona, a nawet zdalne zarządzanie zespołami czy wysyłanie na miejsce odpowiednich służb. To znacznie ułatwia kontrolę bezpieczeństwa w budynku i odpowiednio szybkie reagowanie. Wiele mówi się dziś o inteligentnym domu. Czy wiesz, że możesz mieć też inteligentny system zarządzania fabryką, biurem czy hotelem?
System pozwala zaoszczędzić
System zarządzania bezpieczeństwem budynku może w perspektywie przynieść oszczędności. Po pierwsze, w miejsce stale obecnych na miejscu portierów czy stróżów można wprowadzić jeden system monitoringu z operatorem, który będzie monitorował cały obiekt. Pracownik nie musi kontrolować już co kilka godzin sprawności klimatyzacji czy innej sieci, bo w ramach systemu zarządzania bezpieczeństwem mogą być zamontowane odpowiednie czujniki i sygnalizatory. W ten sposób można zdalnie kontrolować nawet temperaturę w budynku – to przydatne w chłodniach i tam, gdzie działa klimatyzacja.
System zarządzania budynkiem jest bardzo ważny w:
- bankach,
- hotelach,
- biurowcach,
- fabrykach,
- kompleksach militarnych,
- więzieniach,
- szpitalach,
- centrach handlowych,
- halach targowych, koncertowych i wystawienniczych,
- dużych posiadłościach,
- na lotniskach i dworcach.
Zdalne wzywanie służb
To tylko przykłady możliwych zastosowań, których jest więcej. We wszystkich tych miejscach odpowiednio sprawny i skonfigurowany system zarządzania budynkiem jest w stanie wyeliminować pożary czy awarie instalacji. Jeśli już doszłoby do takiego zdarzenia, operator zostanie niezwłocznie powiadomiony. Za pomocą dostępnych narzędzi może kilkoma kliknięciami w ekran wezwać odpowiednie służby lub wysłać na miejsce patrol. Znacznie skraca to czas reakcji w sytuacjach kryzysowych.
Trzeba też wspomnieć, jak skuteczna jest to ochrona w przypadku włamań i innych ataków. Oczywiście przy pierwszym niepokojącym sygnale można wezwać policję lub uruchomić zabezpieczenia i alarm, ale też ryzyko włamania jest mniejsze w dobrze chronionym budynku. Włamywacz, który ma do wyboru miejsce z systemem zarządzania budynkiem i takie wyposażone w mniej zaawansowane sposoby ochrony, z pewnością wybierze budynek, który łatwiej można obrabować.
Co w ramach systemu zarządzania budynkiem?
Building Management System pozwala w jednym miejscu kontrolować i monitorować dane z kamer, czujników i systemów sieci internetowej, klimatyzacyjnej czy elektrycznej. Pozwala to szybko wyłapać zmiany napięcia czy temperatury, które mogą być pierwszym objawem awarii lub potencjalną przyczyną kłopotów.
Wszystko to połączone jest z systemem reagowania, w ramach którego można wysłać na miejsce patrol czy odpowiednie służby. Inteligentny dom to dla wielu wciąż przyszłość. Tymczasem Ty w swoim obiekcie możesz mieć inteligentny system zarządzania budynkiem już dziś!