Zintegrowane systemy bezpieczeństwa zyskują coraz większą popularność wśród inwestorów oraz właścicieli budynków. Dzięki sterowaniu systemem alarmowym, monitoringiem VMS i kontrolą dostępu z jednego punktu, zarządzanie obiektem staje się prostsze, a ryzyko wystąpienia zdarzeń niepożądanych znacznie maleje. Monitoring VMS można też dowolnie zintegrować z innymi systemami bezpieczeństwa w budynku, czyniąc z niego część rozbudowanego systemu.

Nowoczesne rozwiązania VMS od Ela-compil

Ela-compil oferuje swoim Klientom zaawansowane systemy VMS oraz inne, nowoczesne i innowacyjne rozwiązania, podnoszące poziom bezpieczeństwa w obiekcie. Ela-compil może pochwalić się przeszło 25-letnim doświadczeniem w projektowaniu systemów bezpieczeństwa, a jakość naszych produktów została potwierdzona licznymi certyfikatami oraz opiniami zadowolonych klientów.

Systemy VMS – szybka weryfikacja zdarzeń

Video Management System, czyli VMS umożliwia zarządzanie materiałem wizyjnym zainstalowanym w danym obiekcie. Systemy dozoru wizyjnego zapewniają całodobową kontrolę bezpieczeństwa w budynku, a w razie napadu lub kradzieży ułatwiają identyfikację sprawcy. W przypadku pożaru z kolei, systemy VMS mogą okazać się przydatne przy ustalaniu jego źródła. Pozwalają na przykład odtworzyć ciąg wydarzeń, by znaleźć istotę zagrożenia. W ostatecznym rozrachunku, wizyjne wykrywanie pożarów to dodatkowy element ochrony przeciwpożarowej, który z pewnością jest wart swojej ceny.

VMS – dla jakich obiektów ma zastosowanie?

Dozór VMS wykorzystywany jest zwłaszcza w obiektach usługowych, takich jak sklepy czy wielkie centra handlowe oraz w budynkach przemysłowych, halach produkcyjnych i magazynach. Monitoring VMS doskonale sprawdza się też w przypadku firm, które potrzebują dodatkowego zabezpieczenia biura przed intruzami. Często sam widok kamer odstrasza potencjalnych przestępców. Jeśli jednak tak się nie stanie, dzięki monitoringowi łatwiej będzie odnaleźć sprawcę napadu oraz ustalić okoliczności przestępstwa.

Integracja systemów VMS i innych

Systemy typu VMS charakteryzują się dużą wydajnością i funkcjonalnością. Współpracują z kamerami dozorowymi, pochodzącymi od różnych producentów. Aby jednak usprawnić zarządzanie budynkiem, warto połączyć pracę systemów, zapewniających bezpieczeństwo i obsługiwać je na jednym interfejsie. VMS, SSP, KD i DSO, a także systemy sterowania wentylacją i oddymianiem mogą być zarządzane poprzez jeden zintegrowany system.

Monitoring VMS a system GEMOS

Ela-compil oferuje zaawansowany technologicznie system GEMOS, będący nowoczesną platformą zarządzania. Innymi słowy, GEMOS to innowacyjny i niezwykle popularny system PSIM (Physical Security Information Management). Rozwiązanie to ma mnóstwo zalet, z których najważniejsze to uniwersalność, neutralność, ergonomia i bezpieczeństwo. W przypadku zintegrowania systemu, możliwe jest korzystanie z wybranych funkcji VMS w systemie BMS oraz ich regulacja, w zależności od potrzeb, np. zmiana parametrów nagrywania danej kamery po odebraniu niepokojącego sygnału przez określoną czujkę ruchu.

System GEMOS – charakterystyka

Instalacja systemu GEMOS oraz jego połączenie z VMS znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa w budynku. GEMOS jest systemem występującym w kilku wariantach, różniących się stopniem rozbudowania systemu.

Będą to:

  • Gemos Light – wariant umożliwiający podłączenie 1000 czujników i zdefiniowanie 100 procedur oraz 100 planów sytuacyjnych,
  • Gemos Standard – wariant umożliwiający podłączenie 10000 czujników i zdefiniowanie 2000 procedur oraz 2000 planów sytuacyjnych,
  • Gemos Professional – umożliwiający integrację z nieograniczoną liczbą urządzeń oraz zdefiniowanie dowolnej wymaganej liczby procedur i planów sytuacyjnych.

Zalety i korzyści z VMS

Dzięki instalacji systemu VMS do pewnego stopnia eliminujemy błędy powstałe w przypadku tzw. czynnika ludzkiego. Nowoczesne systemy wizyjne w przeciwieństwie do ludzi nie męczą się, ani nie potrzebują snu czy odpoczynku. Dzięki ich zastosowaniu możliwy jest monitoring budynku w trybie 24/7, a dzięki integracji VMS z pozostałymi systemami w obiekcie zyskujemy większy zakres ochrony.